Martin Widmark

widmark - bonnier

Foto: Ulrica Zwenger

Martin Widmark är en av Sveriges absolut mest kända barnboksförfattare. Han är författaren bakom böckerna om LasseMaja, Nelly Rapp och David och Larissa. Han har också skrivit bilderböcker och böcker för lite äldre barn. Just nu arbetar Martin mest med att försöka få barn i Sverige bli bättre på att läsa. Han var med och startade ett stort projekt som heter En läsande klass. Martin Widmark sitter på stol nr 4 i Svenska Barnboksakademin.

Martins böcker finns såklart på biblioteket!

widmark

Länkar:

Martin Widmark i Mellan raderna 

Intervju med Martin Widmark och Helena Willis om LasseMaja-böckerna

Martin Widmark läser ur Den dansande djävulen

LasseMaja-film – trailer

Martin om En läsande klass (mer för vuxna)

Martin Widmarks hemsida

Barnens biblioteks intervju med Martin Widmark

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *