Johanna Lindbäck

Johanna Lindbäck

Foto: Leif Hansen

Johanna Lindbäck har nyligen varit Sveriges läsambassadör. Det betyder att hon har blivit utsedd att främja ungas läslust, alltså att hon har jobbat för att göra det roligare med läsning. Hon bloggar och poddar om böcker och så hinner hon dessutom med att skriva fantastiska böcker. Hon har skrivit de flesta själv men Vi måste sluta ses på det här sättet skrev hon tillsammans med Lisa Bjärbo. Böckerna handlar om livet som ung, om vänner, ovänner, familj, kärlek och skolan. Det är svårt att inte känna igen sig i Johannas karaktärer! 

Har du aldrig läst någon bok av Johanna Lindbäck? Kom till biblioteket och ändra på det!

lindbäck
Barnens bibliotek intervjuar Johanna Lindbäck
Barnens bokklubb gör en miniintervju med Johanna Lindbäck
Johanna Lindbäck 
Lyssna på inledningen till tre av Johanna Lindbäcks böcker hos Bokpuffen

Allt om nya böcker – Bladen brinner podcast 

Johanna Lindbäcks blogg
Johanna Lindbäck på Twitter
Johanna Lindbäck på Bokhora
Johanna Lindbäck hos Rabén & Sjögren
Johanna Lindbäck på Barnens bibliotek

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *