Måns Gahrton och Johan Unenge

gahrton, unenge - bonnier

                                                        Foto: Bonnier Carlsen

Måns Gahrton och Johan Unenge träffades på en fest för snart 30 år sedan. Sedan dess har de samarbetat och tillsammans gjort böcker och seriealbum, varav flera har blivit tv-serier och filmer. Johan Unenge både skriver och tecknar. Han var läsambassadör 2011, och arbetade då mycket för att få barn och unga att hitta läslust och att läsa mer. Måns och Johan brukar skriva ett kapitel var och e-maila det till varandra när de skriver sina böcker. De gör både kapitelböcker, bilderböcker och faktaböcker. De ligger bland annat bakom serierna  Eva och Adam, Hotell Gyllene knorren och Livet enligt Rosa. Johan har skrivit en del för ungdomar också, till exempel serien om Pontus som är skejtare.

Vi har MÅNGA av Johans och Måns böcker på biblioteket!  

gylleneeva

skejt  

 
 
 
 
 
 
Länkar:
Johan och Måns på Bokmässan 
Johan intervjuas av Barnens bibliotek 

Trailer till filmen Gyllene knorren

Johan Unenge på Bonnier Carlsen
Måns Gahrton på Bonnier Carlsen

 

 

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *