Sommar, sommar, sommar…

Hej på er!

Vad annars kan få sommarkänslorna att svalla som sången “sommar, sommar, sommar” skriven av Sten Carlberg och signaturmelodi till “Sommarpratarna” i  radio om inte en sommaravslutning med glada barn!

Denna veckas slut närmar sig med stormsteg och sommarlovet är nära. Men förutom skolavslutningen har veckan innehållit nationaldagen, då vi alla var lediga, kanelbullar som Eric hade bakat och bjöd på. Eftersom solen verkligen omfamnat oss hela veckan kunde vi sitta på gräset och värmen och avnjuta dessa fantastiska bakverk! Tack Eric! Onsdagen och torsdagen gick i arbetets tecken när vi gjorde färdigt matteboken, “röda mappen” och “gula mappen”. Vilket flit i klassrummet!

Nu inväntar vi avslutningsceremonin med förväntansfulla känslor!

Alla ettor med personal önskar alla en glad sommar så ses vi till hösten, då som tvåor!!!

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *