6:ornas disco

bild1                                         bild2

I fredags ordnade klass 6 disko för de yngre eleverna. Efter en hel del planerande startade det klockan 17.30 med att elever från klass 1-3 kom. Det blev en hel del dansande, godisätande och läskdrickande. Några lekar blev det också.

Klockan 20.00 intogs scoutlokalen av klass 4-5. Nu fanns det också plats för 6:orna att dansa lite mer. T.o.m. deras lärare Maria fick visa upp sina “moves”. Stämningen var hög och det sjöngs “Guld och gröna skogar” så väggarna skakade. Klockan 22.00 var det dags att städa och ställa i ordning.

Klockan 22.00 var det dags att städa och ställa i ordning och trötta och nöjda kunde vi gå hem för en välförtjänt vila.

Tack alla ni som kom och gjorde kvällen så rolig.

 

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *