vecka 40

v. 40 Byggande

Byar och städer

Byggande och konstruktion med kapla. Eleverna skapade byar och städer av kapla och klossar.

v. 40 Rörelse

Lek och rörelse

I gympasalen lekte krabban pjett- och gömlekar.
När eleverna tröttnade på det kunde man leka med basketbollar och träna upp sin förmåga i basket om man ville. Vi ser också ett gäng elever utomhus som samarbetar för att nå högt nog för att kunna kroka upp smashbollen.

v. 40 Skapande

Skapande

Elevernas fantasi och kreativitet styr när det skapas kläder till gosedjur. Vi ser exempel på det som vissa av barnen gör i textilslöjdsalen på onsdagar tillsammans med en vuxen. Slutligen ser vi hur några tjejer från palatset ville utmana sig själva och färglägga en av våra pappmuggar.

Profilbild

Oscar

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *