Liten biblioteksrapport

I onsdags hade F-klassen, klass 1 och 2 finbesök av författaren Isabelle Halvarsson. Hon har skrivit flera böcker om hunden Puzzel och om katten Fräs, där hennes egna djur med samma namn har gett henne inspiration till böckerna. Besöket var väldigt uppskattat av eleverna som hade många frågor om hur det är att vara författare bland annat. I mars kommer även klass 3-6 få besök av en författare.

Många av hennes böcker finns nu att låna i skolbibblan!

Dalby bibliotek anordnar också denna termin bokklubben Måndagsklubben där barn mellan 9-12 år kan träffas och bland annat pyssla och dela med sig av boktips. Nästa träff är den 5 februari kl 15-16.30 och sedan varannan måndag. Mer info kan du få på Dalby bibliotek eller hos mig i skolbiblioteket.

Klass 4, 5 och 6 får just nu av mig höra om en aktuell författare och deras böcker. Jag utgår då ifrån bloggen Veckans författare som ni gärna får följa där hemma också. Där kommer en ny författare upp varje fredag!      

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.