Läsutmaning på lovet!

 

 

 

 

 

 

 

Här kommer ett hett tips på vad man kan ägna sig åt på läslovet. Var med och spela bokbingo! Det är skolans biblioteksråd som utmanar alla elever på detta och vi hoppas på att många av er vill vara med. Vi kommer att dela ut bingobrickorna under vecka 43 (och om den kommer bort någonstans på vägen hem så finns den här: bokbingo – utskrift).  Skriv bokens titel + författarens namn i rutan när du gjort det som står i där i. Minst 30 minuters läsning per ruta. Längre böcker kan skrivas i flera rutor. När du är klar lämnar du in din bingobricka till din lärare eller till Sofie i biblioteket. Lämna in senast fredagen den 10/11. Vi kommer att lotta ut några priser till dom som lämnar in en bingobricka med minst en ifylld rad. Trevlig läsning!

Jag vill också tipsa er om att göra ett besök på folkbiblioteket på lovet. De har flera aktiviteter inplanerade, bland annat zombietecknarworkshop med Jimmy Wallin (känd serietecknare), monsterpyssel och filmvisning. Här finns en länk till Dalby biblioteks hela höstprogram. På biblioteket kan man ju också låna böcker till vår bokbingo 🙂

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.