Hej igen!

Dagarna går fort i början av terminen och det är svårt att hinna med allt som ska göras, planeras och startas upp! Många  nya böcker har beställts in och kommit hit. Nu har alla eleverna varit hos mig flera gånger och fått boktips och lånat böcker. Med några klasser har jag börjat läsa spännande högläsningsböcker och bilderböcker för de yngsta. Några elever kommer hit lite oftare i mindre grupper för att lästräna.

Vill tipsa om Dalby biblioteks bokklubb för de som är 9-12 år. Skolans egen bokklubb har tagit en paus på grund av att det blev svårt att få plats med den i schemat i år, men den kommer säkert dyka upp igen i framtiden! Så som sagt, till Dalby bibliotek kan man komma på ”Måndagsklubben”. Första tillfället har redan varit men det går bra att komma ändå. Nästa träff är den 19 februari! Maila dem gärna och gör en anmälan.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.