Hej igen!

Dagarna går fort i början av terminen och det är svårt att hinna med allt som ska göras, planeras och startas upp! Men nu har jag tid att göra en liten uppdatering här i alla fall. Många bra nya böcker har beställts in och kommit hit. Nu har alla eleverna varit hos mig flera gånger och fått boktips och lånat böcker. Med några klasser har jag börjat läsa spännande högläsningsböcker och bilderböcker för de yngsta. Några elever kommer hit lite oftare i mindre grupper för att lästräna. Vi hade första mötet med det nya biblioteksrådet i fredags och en del spännande saker är nu på gång med det gänget. Läs gärna mer om det här: Minnesanteckningar4sep

Vill tipsa om Dalby biblioteks bokklubb för de som är 9-12 år. Skolans egen bokklubb har tagit en paus på grund av att det blev svårt att få plats med den i schemat i år, men den kommer säkert dyka upp igen i framtiden! Så som sagt, till Dalby bibliotek kan man komma på “Måndagsklubben”. Första tillfället har redan varit men det går bra att komma ändå. Nästa träff är den 14 september! Maila dem gärna och gör en anmälan.

måndagsklubb

 

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.